خبرهای تازه

احتمال برگزاری نشست سه جانبه برای حل تنش ها میان کابل و اسلام آباد

(Last Updated On: دسامبر 4, 2017)

کاخ ریاست جمهوری از کارشکنی های پاکستان به شدت انتقاد کرده می گوید که اسلام آباد تا کنون هیچ یکی از تعهدات اش را برای مبارزه با تروریزم  و تامین صلح  در افغانستان را عملی نکرده است.

قمر باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان دو ماه پیش در اوج تیره گی روابط افغانستان و پاکستان وارد کابل شد و همانند گذشته کشور اش را متعهد به نابودی هراس افگنی دانست.

برگزاری نشست علمای پاکستانی در دو هفته آینده و محکوم ساختن جنگ افغانستان، نابودی لانه های هراس افگنی در خاک پاکستان و بسته شدن بیمارستان های که جنگجویان طالب را درمان  میکند از تعهدات کلیدی قمر الدین باجوا به حکومت افغانستان بود اما پس از گذشت دو ماه کاخ ریاست جمهوری می گوید که این تعهدات عملی نشده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می گوید به زودی نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین برای حل تنش ها میان کابل و اسلام آباد برگزار خواهد شد.

آقای مرتضوی به آریانانیوز گفت: “متاسفانه تا کنون گام های عملی از سوی پاکستان برداشته نشده است و پاکستان تعهدات اش را عملی نکرده است. ما امیدواریم که در نشست چین به راه حل دست یابیم.”

آگاهان نیز پاکستان را همسایه خوبی برای افغانستان نمی دانند و وضع تحریم های سازمان ملل را برای وادار کردن پاکستان در نابودی لانه های تروریستی در خاک اش اثر گزار میدانند.

جاوید کوهستانی، آگاه امور نظامی در مورد اظهار داشت: “حکومت افغانستان با اسناد دست داشته اش باید به محاکم بین المللی و شورای امنیت مراجعه کرده تا تحریم های بیشتری بر پاکستان وضع شود”.

در راهبرد تازه امریکا برای افغانستان هم گفته شده که مراکز هراس افگنی در خاک پاکستان است و در صورت که این کشور اقدامات عملی برای برچیدن این لانه ها برندارد واشنگتن تصمیم جدی در برابر اسلام آباد خواهد گرفت. اما تا کنون هیچ فشاری نتوانسته پاکستان را وادار به از بین بردن این پناه گاه ها سازد.

گزارشگر: فواد ناصری

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …