احتمال آغاز مجددِ ماموریت فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان زیر اثر مستقیم کاخ سفید

(Last Updated On: نوامبر 3, 2017)

گزارش‌ها از کاخ سفید می‌رسانند که مشاور امنیت ملی امریکا تصمیم دارد دفتر فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان را به کاخ سفید انتقال بدهد.

بعد از اعلام راهبرد امریکا در قبال افغانستان و تمرکز بیشتر بالای سرکوب شورشگران و فشار علیه لانه های دهشت افگنان در بیرون از خاک افغانستان، به نظر می‌رسد دست‌یاران دونالد ترمپ، به دنبال گفتگو و راه‌های دیپلوماتیک برای حل معضله جنگ در افغانستان هستند.  

یک مقام پیشین وزارت خارجه امریکا که نخواسته نام اش فاش شود به روزنامه پولیتکو گفته است، جنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی امریکا از نقش ضعیف وزارت خارجه امریکا در قبال سیاست افغانستان ناراضی است و از همین‌رو خواستار اغاز مجدد ماموریت فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان می باشد.

کارمند پیشین وزارت خارجه امریکا گفته است: “جنرال مک‌مستر مشاور امنیت ملی امریکا می‌خواهد سمتِ فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان را در چوکات کاری کاخ سفید وارد بسازد.”

سمتِ فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان در چوکات وزارت خارجه امریکا در زمان باراک اوباما ایجاد شد اما در دوره ریاست جمهوری دونالد ترمپ، ریکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا این سمتِ را ملغی اعلام کرد.

در همین حال گفته شده که نام زلمی‌خلیلزاد – سفیر پیشین امریکا در افغانستان و عراق – به‌عنوان فرد نخست برای احراز این سمت از سوی دفتر مشاوریت امنیت ملی امریکا پیشنهاد شده است. در پهلوی نام زلمی‌خلیزاد، جنرال داگلاس لوت که تجربه مشاوریت امنیت ملی امریکا را در کارنامه دارد و ستیفن فینبرگ، موسس شرکت نظامی دینکورپ انترنشنل – به عنوان کاندیدان مطرح برای احراز این سمتِ عنوان شده است.

مقام ها در کاخ سفید در حالی از آغاز رویکردهای دیپلوماتیک برای حل معضل جنگ افغانستان حرف می زنند که نگرانی‌های امنیتی باعث نگرانی روزافزون شهروندان کشور شده است. هرچند رویکرد تهاجمی در راهبرد جدید امریکا برای افغانستان جابه‌جا گردیده است، اما بسیاری از کارشناسان سیاسی بدین باور اند که امریکا برای حل چالش‌های افغانستان بایستی از دریچه گفتگو با قدرت‌های منطقه‌ای نیز در آید.

گزارشگر: وارث نایل

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا ۲۹ میلیون دالر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کمک می‌کند

(Last Updated On: جولای 17, 2019) جان بس، سفیر امریکا در افغانستان، از نامزدان ریاست …