اتحادیه اروپا: حکومت فشار سیاسی بالای لیسه های افغان-ترک را متوقف کند

(Last Updated On: آوریل 1, 2019)

اعضای پارلمان اروپا در پیوند به یورش های انجام یافته بر مکاتب افغان-ترک مکتوب را به رییس جمهور فرستاده اند که فشار های سیاسی را در این مکاتب وارد نکند.

اتحادیه اروپا در نامه ای به رییس جمهور غنی خواهان متوقف شدن، یورش نظامی بر مکاتب افغان-ترک شده و افزوده است که  فشارهای سیاسی صورت گرفته بر این مراکز تعلیمی به زیان آموزش و پروش در این کشور است.

صدیق الله توحیدی عضو کمیته اولیای لیسه افعان-ترک میگوید: “متاسفانه اطلاع حاصل نمودیم که یورش ها بر کاتب افغان-ترک به تعقیب یک تصمیم سیاسی در نتیجه فشارهای وارده از سوی حکومت ترکیه مبنی بر ملغا شدن این موسسه صورت گرفته است.”

در همین حال، اداره لیسه های افغان-ترک میگوید که در صورت که حکومت به داد خواهی آنان توجه نکند به دادگاه بین المللی مراجعه خواهند کرد.

احمد فواد حیدری سرپرست لیسه افغان-ترک ابراز میکند: “در صورت که به دادخواهی های ما توجه نشود مجبور میشم که به دادگاه های جهانی مراجعه کنم.”

اولیای دانش آموزان هم از حکومت افغانستان میخواهند که با این مکاتب برخورد سیاسی نکنند و بگذارند که دستاورهای دو دهه تدریس با کیفیت در این مکتب ها ادامه پیدا کند.

یوسف پشتون رییس کمیته اولیای این لیسه میگوید: “ما از حکومت میخواهم که آینده اولاد این میهن را به بازی سیاسی نگیرد.”

مکتب افغان-ترک با داشتن بیش از هشت هزار دانش آموز در طول ۲۳ سال خدمات تعلیمی ارایه کرده که در سال ۲۰۱۲ در کنار صدها مدال بین المللی عالی ترین مدال افتخاری کشور مبنی بر سهم گیری در برقراری صلح را هم بدست آورده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

نورستانی: فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد

(Last Updated On: نوامبر 15, 2019) حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تنها …