اتحادیه اروپا: افغانستان هنوز هم در میان کشورهای فساد جهان قرار دارد

(Last Updated On: ژانویه 26, 2017)

53 معاون اتحادیه اروپا می گویدافغانستان هنوز هم در میان کشور های فاسد جهان قرار دارد.

جورج کنگم تاکید می ورزد که مبارزه در برابر فساد به کندی به پیش می رود و این می تواند تهدیدی به کمک های جهانی در افغانستان باشد.

با آنکه حکومت افغانستان بار ها از مبازره جدی در برابر فساد در کشور سخن گفته است و مبارزه با این پدیده را یکی ازاولویت های خود و تعهد به جامعه جهانی میدانند، اما هنوز هم فساد یکی از نگرانی های مردم دانسته می شود.

معاون اتحادیه اروپا در کابل می گوید فساد اداری می تواند سبب کاهش حمایت جامعه جهانی در افغانستان شود او بر استفاده موثر از این کمک ها تاکید می وزد.

جورج کنگم، معاون اتحادیه اروپا میگوید، “با وجودی که افغانستان هنوز هم در میان فاسد ترین  کشور های جهان است کار و تلاش های زیادی نیاز است که باید با کمک شما صورت بگیرد. پیشرفت ها بسیار بطی است و ما باید شاهد آمدن قضایای بزرگ فساد دادگاه باشیم و این کار با نشان دادن هیچ گونه تحملی در برابرفساد، از بین بردن فرهنگ فساد و اعتماد مردم بالای دولت ممکن است.”

در جریان بیشتر از یک دهه گذشته پول های زیادی برای بهبود وضعیت امنیتی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان از سوی جامعه جهانی کمک شد اما به گفته وزیر اقتصاد فساد باعث شد از این کمک ها به گونه درست استفاده صورت نگیرد از این رو بیشتر پول ها به جیب افراد خاص رفته است.

عبدالستار مراد، وزیر اقتصاد میگوید، “متاسفانه اداره فاسد نتوانست فساد را از ادارات دولتی از بین ببرد و از این پول های که مردم جهان مالیه دادند تا افغانستان را کمک کنند و از شر تروریزم  نجات دهد، اما این پول ها به جیب اشخاص رفت که امروز هم با این پول تجارت می کنند و سرمایه دارند و هر طرف می روند.”

دیده بان شفافیت، حکومت را به کوتاهی درمبارزه با فساد متهم کرده می گوید تا حال راهکار جدی برای مبازده با پدیده فساد را نهادینه نکرده است.

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیده بان شفافیت میگوید، “هر روز از محاکم شکایت است، هر روز از سارنوال شکایت است، هر روز در بخش های مختلف از معارف گرفته تا صحت عامه شکایت است، اما در این حکومت اصلا سیستم ایجاد نشده که شکایت مردم شنیده شود.” 

این در حالی است که سازمان شفافیت بین المللی  در گزارش آخیرش افغانستان را از میان ۱۷۶ کشور جهان با کسب ۱۵ امیتاز هفتمین کشور فاسد گفته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

عباس کریمی چهار مدال طلا بدست آورد

(Last Updated On: دسامبر 9, 2019)عباس کریمی در چهار سبک رقابت های سرتاسری شنای معلولان …