خبرهای تازه

اتاق تجارت: کار پروژه تاپی به کندی پیش می رود

(Last Updated On: سپتامبر 8, 2018)

اتاق تجارت افغانستان میگوید که برنامه عمل پروژه تاپی به گونه درستش تطبیق نشده و حکومت در پیشبرد کار این پروژه توجه جدی نکرده است.

شش ماه از آغاز کار پروژه تاپی در افغانستان می گذرد و اتاق تجارت خاطر نشان میسازد، با آنکه حکومت برای توسعه بیشتر برنامه عملی تطبیق پروژه تاپی را با نهاد های مختلف ساخت. اما این برنامه نتوانسته است نتایج قناعت بخش از پیشرفت در کار این پروژه داشته باشد.

شفیق الله عطایی، معاون تخنیکی پروژه تاپی گفت: “یکی از عوامل که سبب کند شدن کار شده، مسایل امنیتی است. تا حال برنامه عملی پروژه تطبیق تاپی نتیجه قابل لمس نداشته است.”      

اما وزارت معادن و پترولیم  از پیشرفت کار در بخش های مختلف این پروژه سخن گفته و می گوید که برای یک هزار و دو صد نفر در آن به گونه ی مستقیم و به گونه غیر مستقیم سه هزار نفر کار ایجاد کرده است و کار هم به گونه عادی در پنج ولایت در ۲۲ ولسوالی  ادامه دارد.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم اضافه کرد: “پروژه های ساختمانی اش همراه با بخش های دیگر همچون بخش های تخنیکی و اقتصادی کار آن به گونه نورمال جریان دارد. مطابق پلان تطبیقاتی کار پیش می رود.”

پروژه تاپی از پنج ولایت افغانستان با ظرفیت ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را از ترکمنستان به پاکستان و سپس به هندوستان انتقال می دهد.

بر اساس آمار ها افغانستان افزون بر استفاده از گاز این پروژه سالانه بیش از ۴۰۰ میلون دالر حق ترانزیت به دست می آورد.

 گزارشگر: سمیرا ظفری

About Ariana News

Check Also

ادامۀ اعتراضات نامزدان مجلس نمایندگان در نزدیکی ارگ

(Last Updated On: می 23, 2019)شماری از نامزدان معترض انتخابات مجلس نمایندگان حدود یک ماه …