خبرهای تازه

اتاق تجارت و صنایع: تربوز افغانستان به آذربایجان صادر می‌شود

(Last Updated On: ژوئن 21, 2019)

مسئولان در اتاق تجارت و صنایع از آغاز روند صادر شدن نزدیک به دوهزار تُن تربوز از افغانستان به آذربایجان خبر می‌دهند.

به گفته این مسئولان، این مقدار تربوز از فراه به هرات و از آن‌جا به آذربایجان از طریق ترکمنستان فرستاده خواهد شد.

یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید: “یک کیلو تربوز به یک افغانی رسیده بود، ما توانسیتم تا تربوز افغانستان به آذربایجان برود، که در حدود هزارتن تربوز به آنجا صادر خواهد شد.”

با این حال، مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌افزایند که با این صادرات هم کشاورزان و هم سرمایه گذاران سود دریافت می‌کنند.

در همین حال، وزارت زراعت هم از افزایش حاصلات میوه تازه در کشور خبر داده می‌گوید که کشاوران افغانستان از این طریق در سال روان درآمد خوب‌تری خواهند داشت.

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت و مالداری اظهار میدارد: ” با وجودی که سطح تولید امسال بیشتر شده، ولی هنوز هم خوشبختانه قیمت ها در مارکیت های کابل و سایر بازارها خوب است، که این میتواند روی وضعیت زندگی باغداران تاثیرگذار باشد.”

در نزدیک به یک ماه گذشته در حوزه غرب افغانستان به ویژه در ولایت فراه، به دلیل نبود بازار فروش یک کیلو تربوز در بدل یک افغانی به فروش می‌رسید.

از سویی هم، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از آن‌چه که نبود ظرفیت در حکومت می‌خوانند، انتقاد می‌کنند. آنان می‌گویند که اگر در نهادهای حکومتی همچون وزارت زراعت ظرفیت وجود می‌داشت، کشاورزان به کشت غیرقانونی نمی‌پرداختند.

حبیبه دانش یک عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: “باید دولت به یک قیمت مناسب این ها را از دهقانهای ما بخرد، بخاطریکه آنان نقص نکنند، این تولیدات را در سردخانه ها نگهداری کند و زمان مناسب آن را بالای خارجی ها به فروش برساند.”

آگاهان اقتصادی به این باوراند که حکومت باید برای میوه‌های خشک و تازه کشور، در بازارهای منطقه و جهان بازاریابی کند تا کشاورزان افغان آسیب پذیر نشوند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

خلیل‌زاد: توافق سیاسی با طالبان جز منافع ملی امریکا است

(Last Updated On: اکتبر 19, 2019) زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، می‌گوید …