خبرهای تازه

اتاق تجارت: مدیریت نادرست حکومت صادارات زراعتی را زیانمند ساخته است

(Last Updated On: ژوئن 2, 2018)

مسوولان اتاق تجارت می گویند، مدیریت نادرست حکومت در زمینه باغداری و کشاورزی در چند سال گذشته، صادرات زراعتی را توان رسانیده است.

کندی در صادرات میوه های تازه و خشک به بیرون از کشور همواره با نگرانی همراه بوده است، با اینکه  به اساس آمار ها حدود هفتاد در صد مردم این کشور مشغول باغداری و زراعت اند ضمن اینکه صادرات به کشور های منطقه کم است بازار های افغانستان نیز پر از میوه های خارجی است.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت گفت:”نبود مدیرت در تولید ها سبب شده است که هنوز هم زراعت به صورت کلیشه یی پیش برده شود.”

حکومت افغانستان پیش از این بار ها وعده سپرده است که برای معیاری سازی کشاورزی و باغداری برنامه های موثر دارند اما آگاهان می گویند این وعده نوشته روی یخ است و بس .

یونس سالک، آگاه امور اقتصادی بیان داشت:”این همه برنامه ها نوشته روی یخ است و بس حکومت باید مستقیم با دهقان در تماس شود و برای اش بگوید که این راه مفاد و این را ضرر است.”

 حکومت افغانستان برای بهبود صادرات از حدود دو سال بدینسو دهلیز های هوایی را نیز راه اندازی کرده است اما نبود معیار در تولید بهتر این برنامه را با چالش مواجه کرده است.

در همین حال وزارت زراعت می گوید که برنامه های موثر برای بهبود حاصلات باغداری دارند.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت اظهار داشت:”ما برنامه های موثر روی دست داریم تا باغداری و زراعت با معیار های جهانی مبدل شود.”

این در حالیست که برخی از کشاورزان و باغداران می گویند که برای بهبود کشاورزی و باغداری نیاز است تا حکومت برنامه های آموزشی و حمایتی لازم و عملی را روی دست گیرد در غیر آن وضعیت مثل گذشته ادامه خواهد یافت .   

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …