خبرهای تازه

اتاق تجارت از بازرگانان افغان میخواهد تا معاملات شان را با پاکستان بازنگری کنند

(Last Updated On: ژوئن 14, 2016)

TUJARAT_14 - 06 - 2016 - DARI - SOT.mpg_snapshot_00.30_[2016.06.14_20.55.49]

مسوولان در اتاق تجارت از همه بازرگانان افغان می خواهند تا داد و ستد شانرا با پاکستان بازنگری کرده و راه های بدیل این کشور را جستجو کنند.

به گفته ی آنان کالاهای بازرگانان افغان به ارز ش میلیون ها دالر در آنسوی گذرگاه مرزی تورخم متوقف شده و داد و ستد افغانستان و کشور های اسیای مرکزی با پاکستان به ارزش میلیارد ها دالر نیز متوقف است.

درگیری های اخیردر گذرگاه مرزی تورخم بازرگانان افغان را با مشکل روبه رو کرده است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع میگوید، “به حیث معاون اتاق تجارت به همه بازرگانان بیان می کنم که در روابط بازرگانی شان با پاکستان بازنگری کرده و راه های بدیل آنرا انتخاب کنند تا از زیان های دوامدار مالی رهایی یابند.”

شمار از آگاهان اقتصادی نیز می گویند: اگر در وزارت های سکتوری حکومت ظرفیت لازم موجود می بود بازرگانان با مشکلات کنونی روبه رو نمی بودند. آنان از دولت می خواهند تا راه های بدیل را جستجو کند

شبیر بشیری، آگاه امور اقتصادی میگوید، “مهم این است که جهت تجارت تغییر کند. اگر وزیر تجارت پولیس باشد و وزیر کار ما داکتر هیچ گاهی پروژه های زیربنایی ما توسعه نمی یابد. حکومت باید به این موضوع توجه جدی کند.”

بر اساس معلومات اتاق تجارت پاکستان سالانه به بهانه های گونه گون از پنج تا هفت میلیون دالر برای بازرگانان افغان زیان وارد می کنند که پس از این قابل تحمل نیست.

About Ariana News

Avatar

Check Also

به زودی یک هیئت همه شمول مذاکره کننده تشکیل خواهد شد – شورای عالی صلح

(Last Updated On: فوریه 27, 2020)یکی از معاونان شورای عالی صلح از ایجاد شورای عالی …