آگاهان: هنوز اجماع منطقه ای برای صلح افغانستان به میان نیامده است

(Last Updated On: فوریه 11, 2019)

شماری از چهره های سیاسی معتقد اند که رهبران حکومت در قناعت دادن کشورهای منطقه از بهر پشتیبانی از طرح صلح ناکام مانده اند.

اسحاق گیلانی رییس حزب نهضت همبستگی ملی اسلامی افغانستان میگوید: “با تاسف باید بگوییم که اجماع منطقه ای هنوز شکل نگرفته است. این مساله مهمتر از اجماع جهانی است.”

هر چند سالهاست که کشورهای همسایه، از همکاری در روند صلح افغانستان اطمینان داده می‌دهند؛ اما به باور بسیاری‌ها، کابل هرگز گواه اقدام عملی این کشورها در زمینه صلح نبوده است.

جعفر مهدوی عضو مجلس نمایندگان ابراز میکند: “کشورهای منطقه بیشتر نگران روندهای سیاسی پس از توافق صلح با طالبان اند و به این نگرانی ها باید حکومت پاسخ بدهد.”

اخیرا رییس جمهور غنی عمر داوودزی را به عنوان نماینده حکومت در اجماع منطقه ای برای صلح گماشته است؛ اما شورای عالی صلح می پذیرد که شماری از کشورهای منطقه در باره پیشبرد روند صلح دیدگاه‌های ناهمگون با کابل دارند.

اسدالله زایری معاون سخنگوی شورای عالی صلح میگوید: “همه‌ی کشورها از روند صلح پشتیبانی کرده اند اما در پیشبرد این روند تا جایی تفاوت دیدگاه وجود دارد، اما عمر داوودزی تلاش می‌کند که این تلاش ها را هماهنگ بسازد.”

در همین حال واشنگتن میگوید که تلاش ها را برای فراهم سازی اجماع منطقه ای برای صلح افغانستان افزایش داده است.

کَرن دیکر معاون سفارت امریکا در کابل اظهار میکند: “تلاش ها جریان دارد تا که کشورهای همسایه و منطقه را برای پشتیبانی از روند صلح افغانستان قناعت بدهیم.”

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور نیز میگوید: “شماری از همسایه‌ها می‌گویند، افغانستانی میخواهیم که در آن غنی نباشد. افغانستان تدبیر پیدا کرده و آنها منافع شانرا در خطر میبینند.”

حکومت وحدت ملی از بهر آنچه به میان آوردن اجماع منطقه ای برای صلح گفته شد، چندین نشست بزرگ را با حضور نمایندگان کشورهای منطقه میزبانی کرد، از جمله دو دور نشست کابل که رهبران حکومت تمامی برنامه های صلح را با آنها شریک ساختند.

حال اما چشم ها به نتیجه تلاش های زلمی خلیلزاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان دوخته شده است؛ تلاش‌های که دیده شود تا کشورهای منطقه را به پشتیبانی از یک صلح دایمی در افغانستان قناعت خواهد داد یا خیر.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طالبان یک عضو شورای ولایتی سمنگان و چهارتن دیگر را در بغلان باخود بردند

(Last Updated On: آگوست 24, 2019) محمدهاشم سروری، معاون شورای ولایتی سمنگان، می‌گوید که طالبان …