خبرهای تازه

آگاهان: هدف سفر خلیل‌زاد به کابل قانع ساختن رهبران حکومت برای شرکت در نشست بین‌الافغانی است

(Last Updated On: مارس 31, 2019)

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در سفر اش به کابل، با رهبران حکومت و سیاست‌گران افغان روی چگونگی شرکت هیئت افغانستان در مذاکرات قطر با طالبان گفتگو می‌کند.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت می‌گوید که دعوت نامه ای را برای مذاکرات پیشرو با طالبان در دوحه، به دست آورده اند، اما تصمیم نهایی برای شرکت در این نشست پس از مشوره‌ها میان حکومت و سیاسیون در کابل گرفته خواهد شد.

همچنان آقای عبدالله می‌افزاید که دلیل آغاز رایزنی‌های رهبری حکومت را با سیاسیون کشور، جلوگیری از پرگنده‌گی‌ها در حرکت‌های روند صلح می‌داند.

آقای عبدالله می‌گوید: “آقای خلیل زاد امروز سفری خواهد داشت در روز های که در کابل می باشند با همه جوانب و سیاسیون کشور در دولت و بیرون از دولت می بینند، دعوت نامه ای از طرف یک انستیتوت در قطر داده شده است اگر تصمیم گرفته شود که در کنفرانس های اینده اشتراک صورت بگیرد باید درمشوره ای در داخل افغانستان تصمیم گرفته شود.”

با این حال، رهبران حکومت وحدت ملی هم سلسله نشست‌های مشورتی با چهره‌های سیاسی را در کابل آغاز کرده اند تا همه را بر محور یک دیدگاه و یک موضع در مذاکره با طالبان گردآورند.

آقای عبدالله در این مورد بیان می‌دارد:” تمام کوشش های که در راستای صلح وجود دارد با همه اطراف توحید شود و نوع هماهنگی صورت گیرد تا این که صدای واحد مردم افغانستان برای حمایت از پروسه صلح تمثیل شده بتواند مشوره ها ادامه پیدا می کندو درنتیجه آن همه بتوانیم کوشش های خود را هماهنگ بسازیم.”

از سویی هم، برخی اعضای هییت شرکت کننده در نشست دوحه می‌گویند که زلمی خلیل‌زاد، به هدف قناعت دادن رهبری حکومت از بهر شکل دهی یک هیئت فراگیر ملی برای مذاکره با طالبان به کابل آمده است.

احمدالله علی‌زی، والی پیشین کابل در مورد چنین اظهار می‌دارد: “حکومت پیشنهاد کرده که نشست دوحه پس از لویه جرگه برگزار شود اما ما گفتیم نه، اول باید نشست برگزار شود بعد نتایج آن برای گرفتن موافقه مردم در لویه جرگه مطرح شود.”

همچنان، اعضای هییت مذاکره کننده با طالبان می گویند که از حکومت خواسته شده تا به عنوان جز هیات افغانستان در نشست دوحه شرکت کند نه طرف اصلی مذاکره با طالبان. پیش از برگزاری نشست بین الافغانی در نیمه های ماه اپریل، سال روان میلادی قرار است نمایندگان امریکا و طالبان برای دور ششم با هم در دوحه مذاکره کنند.

نظر محمد، مطمین یک تن فهال سیاسی میگوید: “پیش از نشست افغان ها در دوحه، امریکایی ها بار دیگر با نماینده گان طالبان گفتگو می کنند، اگر این نشست نتیجه مثبت داشته باشد، پس نتیجه نشست بین الافغانی هم مثبت خواهد بود.”

این در حالیست که از دید سیاسیون، در دیدگاه رهبران حکومت وحدت ملی نسبت به گذشته نرمش دیده می شود و برخلاف گذشته اکنون این امیدواری وجود دارد که رهبران حکومت، نماینده گان شان را در کنار سیاست گران، برای مذاکره با طالبان به دوحه بفرستند.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

غنی: حکومت برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان آماده است

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در حاشیه اجلاس جهانی اقتصاد …