آگاهان: نبود بودیجه سبب عقب‌مانی کمیسیون انتخابات شده است

(Last Updated On: مارس 31, 2019)

روند کاری کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری چهار انتخابات همزمان آهسته به پیش می‌رود.

کمیسیون مستقل انتخابات باید کارمندان دایمی و موقت برای برگزاری چهار انتخابات همزمان در سال روان استخدام کند، اما این کمیسیون تا اکنون قادر به استخدام روئسای ولایتی و کارمندان موقت برای این کمیسیون نشده است.

مولانا عبدالله، عضو این کمیسیون میگوید: “طرزالعمل خاص بین کمیسیون انتخابات و کمیسیون اصلاحات اداری ترتیب شده و کارمندان از هر دو کمیسیون استخدام می شوند این طرزالعمل را تصویب کردیم و به تاریخ پنج حمل به کمیسیون اصلاحات اداری روان کردیم بعد از موافقه آن به اعلام سپرده می شود.”

پس از اعلام تقویم تازه برگزاری انتخابات، بودیجه انتخابات ریاست جمهوری  که اساس پلان‌های عملیاتی را شکل می‌دهد و کمیسیون مستقل انتخابات آنرا ۱۹۲میلیون دالر  پیش بینی کرده است اما اگاهان انتخاباتی عقب مانی و کاستی ها در کار های این نهاد را عدم پرداخت بودیجه از سوی نهادهای بین المللی می دانند.

داوود علی نجفی، رییس پیشین دبیر خانه این کمیسیون اظهار میدارد: “ضعف در این است که این ها بودیجه ندارند افراد کم تجربه است و این دو مورد است که آنان نمی توانند کارمندان جدید را استخدام کنند.”

از سویی هم، کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی در تلاش رسیدگی به نتایج نهایی ولایت‌های باقی‌مانده و حوزه کوچی ها است. این کمیسیون تاکید می ورزد ، تا زمانیکه نتایج این ولایت‌ها نهایی نشود  کار روی حوزه انتخاباتی کابل متوقف است.

قاسم الیاسی، عضو این کمیسیون  میگوید: “کار ولایت کابل متوقف است تا زمانی که  کارهای ولایت های باقی مانده اتمام شود”

از سوی هم کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید که نتایج رسیدگی به شکایت های انتخابات مجلس نمایندگان ولایت‌های ننگرهار، تخار و کندز تا چند روز دیگر نهایی شده و برای تطبیق به کمیسیون انتخابات فرستاده خواهد شد.

این همه در حالی‌ست که تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی ها و انتخابات مجلس نمایندگان ولایت غزنی به تاریخ ششم ماه میزان سال روان از سوی این کمیسیون مستقل انتخابات اعلام گردیده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

«عمل‌کرد غیرقانونی کمیسیون انتخابات کشور را به بحران خواهد برد»

(Last Updated On: نوامبر 18, 2019) اگر کمیسیون مستقل انتخابات، بربنیاد قانون عمل نکند و …