خبرهای تازه

آگاهان: ماموریت امریکا باید با موفقیت در افغانستان به پایان برسد

(Last Updated On: فوریه 6, 2019)

سخنرانی دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا، در مجلس سنای آن کشور واکنش‌های متفاوت‌ی را در کشور به وجود آورده است.

آقای ترمپ که در مجلس سنای امریکا سخنرانی می‌کرد، بار دیگر به خروج نیروهایش از افغانستان تاکید ورزیده و از روند صلح در این کشور خوش‌بینی کرد.

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی در کشور می‌گویند، ماموریت امریکا باید با موفقیت در کشور به پایان برسد، که نتیجه اش برقراری صلح دایمی باشد. همچنان این آگاهان تاکید می‌ورزند که در سخنرانی رییس جمهور امریکا در مورد ریشه‌های هراس افگنی که همانا در  پاکستان می‌باشد هیچ اشاره‌ی نشد.

شکیب منتظری، آگاه روابط بین الملل در این مورد می‌گوید: “وقتیکه آقای ترمپ صحبت از تروریزم می کند، تروریزم که طالب و داعش و القاعده است تمرکز اش بالای بعضی کشورها است ایران را حامی تروریزم می داند در جنگ با کوریا شمالی و ایران متمرکر می شود.”

از سویی هم، به باور این آگاهان خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان چالش‌های جدی را به بار خواهد آورد.

عتیق الله امرخیل.، آگاه مسایل نظامی بیان می‌دارد: “امریکا به فکر اقتصاد خود است وقتیکه نیروهایش را خارج کرد چند مشکل بوجود می آید، اتحاد در بین مردم و سیاسیون وجود ندارد، همچنان  در این میان طالب‌ها نیز است. اگر نشست های صلح  به توافق نرسد جنگ حتمی است  آن هم جنگ بی رحمانه.”

این در حالی‌ست که گروه طالبان در جریان مذاکرات صلح، خواهان خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان شده اند. اما آگاهان این خواست را نا ممکن می‌دانند، همچنان خروج این نیروها از افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که طالبان مناطق وسیع کشور را در دست دارند و تلفات نیروهای امنیتی افغان نیز به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا می‌خواهد شماری از نیروهای‌اش را در افغانستان نگهدارد

(Last Updated On: آگوست 21, 2019) دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، افغانستان را یک کشور …