خبرهای تازه

آگاهان: لغو پیمان امنیتی کابل–واشنگتن برای کشور زیان بار خواهد بود

(Last Updated On: سپتامبر 16, 2018)

بازنگری یا هم لغو پیمان امنیتی کابل – واشنگتن که تضمین حضور امریکا در افغانستان را بگیرد، پیامد های زیان باری برای افغانستان خواهد داشت.

برخی سیاستمداران می‌گویند که بدون حضور امریکا، افغانستان نمی‌تواند هزینه نیروی نظامی اش را بپردازد و ثبات در نظام افغانستان بماند.

از دید این سیاستمداران، مواد پیمان امنیتی کابل – واشنگتن سود زیادی برای افغانستان دارد مشروط به اینکه روند اجرایی شدن آن از سوی دولت افغانستان به گونه درست مدیریت شود.

این در حالی است که بیش از یک و نیم دهه حضور امریکا در افغانستان، تحول گسترده در عرصه های مختلف کشور بوجود آورده است. پیش از این افغانستان نه نظام و نه هم سرمایه ای در بساط داشت؛ اما حضور نظامی امریکا با متحدان اش در افغانستان پس از سال ۲۰۰۱میلادی هم برای افغانستان نظام ساخت و هم پول های جهانی، چهره جنگ زده افغانستان را به یک کشور در حال توسعه مبدل کرد.

زیر سایه بیش از یک و نیم دهه حضور امریکا، افغانستان از کمک های جهانی به ویژه امریکا مالک نظام مردم سالار، هزاران مکتب، بازسازی هزاران کیلومتر جاده، ارتش و پولیس مجهز با ساز و برگ های نظامی و امروزه درآمد سالانه اش نیز بیش از ۱۵۰میلیارد افغانی (۱۶۹.۱۳۳میلیارد افغانی) شده است.

بر اساس پیمان امنیتی کابل – واشنگتن، امریکا برای تضمین حضور نظامی اش سالانه بیش از ۴ میلیارد دالر هزینه نظامی افغانستان را نیز می‌پردازد.

حنیف اتمر در آغاز کار حکومت وحدت ملی پیمان امنیتی را با واشنگتن به امضا رساند. اما اکنون بازنگری یا هم لغو این پیمان، برای افغانستان زیان بار پنداشته می شود زیرا که عدم حضور امریکا در افغانستان، مبدل شدن کشور به لانه هراس افگنی تعبییر می شود.

انتظار می رفت که پیمان امنیتی با امریکا، برای افغانستان صلح و امنیت بیاورد و نیروی نظامی کشور را قوی‌تر و مجهزتر بسازد اما هرچند که در بخش هوایی و نیروی زمینی، امریکا امکانات زیادی را در اختیار افغانستان گذاشته است اما پیمان اش نتوانسته از دامنه جنگ چیزی بکاهد.

هم اکنون بیش از ده هزار سرباز امریکایی و هزاران سرباز ناتو در افغانستان برای کمک به نظامیان کشور در برابر بیش از بیست گروه تندرو حضور دارند. با این همه نسبت به بازنگری و یا هم لغو پیمان امنیتی، مدیریت آن برای افغانستان بیشتر پر سود پنداشته می شود.

About Ariana News

Avatar

Check Also

مجلس سنا: امریکا نباید مأموریت‌اش در افغانستان را ناتمام بگذارد

(Last Updated On: سپتامبر 17, 2019) ایالات متحده امریکا، پیش از خروج نظامیان اش از …