آگاهان: دور بعدی گفت‌وگوهای صلح حساس خواهد بود

(Last Updated On: جولای 9, 2019)

احتمالاْ در دور بعدی گفت‌وگوها میان امریکا و نماینده‌گان طالبان روی زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی، آتش بس، نوع حکومت و گفت‌وگوهای میان افغانی توافق خواهد شد.

شماری از احزاب می‌گویند که دور بعدی گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا بسیار حساس خواهد بود.

آگاهان و احزاب دیدگاه‌های خوشبینانه هم برای توافق احتمالی و همه جانبه دردور بعدی گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان دارند. احتمالا توافق روی موضوعات خواهد بود که تا به حال امریکا و طالبان روی آن به نتیجه نرسیده اند.  

مولوی قلم الدین، رهبر حزب حرکت اسلامی میگوید: “در این دو سه روز میان طالبان و امریکایی‌ها یک اندازه توافقات صورت می‌گیرد موضوعات خروج خارجی ها ، آتش بس، نوع حکومت و مذاکرت مستقیم با دولت افغانستان. “

با این حال، پرسش این‌جاست که آیا این دور از گفت‌وگوها میان نماینده‌گان طالبان و امریکا برای رسیدن به یک توافق نهایی آخرین دور خواهد بود یا به نشست‌های دیگرهم نیاز است.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در این مورد گفته است: “هر دو چیز امکان داره این نه تنها مربوط ماست بلکه مربوط او طرف هم است ما با حکومت هم در تماس بودیم یعنی ما میگیم که هر چه زوتر موافقه شود خوب است اما یک موافقه خوب باید شود.”

با این حال، مرحله بعدی گفت‌وگوی‌های صلح میان امریکا و طالبان خوشبینی‌ها را برای گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان و رسیدن به صلح بیشتر ساخته است.

فاروق مجروح، یک عضو مجلس نمانیده‌گان می‌گوید: “چون بدون حضور دولت افغانستان کار بجای نمی کشد امید واری ها و خوشبینی ها بر این است که دور های بعدی گفتگو های مستقیم میان جابین درگیر شروع شود.”

شهروندان افغانستان چشم در انتظار صلح با پایان این دور از گفت‌وگوها استند، دیده شود که نتیجه نهایی این گفت‌وگوها چه خوهد بود؟

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

سازمان همکاری اسلامی از توافق آمریکا و طالبان روی کاهش خشونت استقبال کرد

(Last Updated On: فوریه 24, 2020)سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ی به تاریخ ۲۳ فبروری …