آماده گی طالبان برای مذاکره با مقام های امریکائی

(Last Updated On: سپتامبر 12, 2018)

گفتگو با طالبان، گره پیچیده یی در برابر صلح که هیچ گاه باز نشد.

دو مقام طالبان در گفتگو با آژانس خبری رویترز گفته اند که یک هیئت را آماده کرده اند تا با مقام های امریکایی در مورد صلح افغانستان گفتگو کنند.

این مقام ها اولویت گفتگو های شان را رهایی زندانیان طالب از بند حکومت افغانستان عنوان کرده اند.

اما وزارت خارجه امریکا می گوید گفتگو با طالبان زیر عینک مردم و حکومت افغانستان امکان پذیر است و بس.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید: “ما هیچ دیداری با طالبان نداشته ایم که اعلام کنیم و هیچ برنامه تنظیم شده فعلاً برای اعلام به شما نداریم. ما آماده هستیم تا با مردم افغانستان، دولت افغانستان و طالبان برای پایان دادن در گیری ها گفتگو کنیم.”

مقام های طالبان همچنان به رویترز گفته اند که این گفتگو سرنوشت آینده صلح را نیز رقم خواهد زد که به صداقت امریکا مرتبط است.

به گزارش رویترز، شیر محمد عباس استانکزی، مسوول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، ریاست هیئت طالبان را بر عهده خواهد داشت. اما رویترز همچنان به نقل از دو مقام این گروه گزارش داده است که رهبران ارشد طالبان در نظر دارند تا به عوض آقای استانکزی به زودی فرد دیگری را معرفی کنند.

اما کمیسیون حقوق بشر می گوید در هر گفتگو باید عدالت و حقوق شهروندی در نظر گرفته شود.

لطیفه سلطانی، مسوول برنامه های کمیسیون حقوق بشر می گوید: “عدالت و حفظ حقوق بشر یکی از نیاز های است که باید در هر گفتگوی صلح مد نظر گرفته شود.”

در کنار رایزنی ها برای آغاز گفتگو های صلح با طالبان اخیراً دو مقام ارشد وزارت خارجه و دفاع امریکا به اسلام آباد و کابل سفر داشتند. گفته می شود به دنبال این سفر قرار است وزیر خارجه پاکستان هفته آینده به کابل سفر کرده و در مورد راه های حل بحران افغانستان رایزنی کنند. 

About Ariana News

Check Also

منابع: بودجه انتخابات از سوی سازمان ملل به‌ گونه مشروط پرداخت می‌شود

(Last Updated On: می 22, 2019) سازمان ملل، هزینه انتخابات ریاست جمهوری، ششم میزان سال …