خبرهای تازه

آلمان و قطر هفته آینده «نشست بین الافغانی» را در دوحه میزبانی میکنند

(Last Updated On: جولای 2, 2019)

مارکوس پوتسل فرستاده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان در خبرنامه ای میگوید که آلمان و قطر به طور مشترک از گفتگوهای بین الافغانی در هفته آینده، در دوحه، پایتخت قطر میزبانی میکنند.

در خبرنامه آمده است،«به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حمایت از صلح افغانستان، آلمان و قطر به تاریخ ۷-۸ ماه جولای سال روان میلادی نشست میان افغانان را در دوحه برگزار میکنند.»

آقای پاتسل میگوید که افغانستان در موقعیت حساسی از فرصت برای پیشرفت در عرصه صلح قرار دارد؛ بنابرین یکی از اجزای مهم دستیابی به این هدف «تعامل مستقیم بین خود افغانان» است.

بر اساس این خبرنامه، «تنها خود افغان ها میتوانند برای آینده کشور شان تصمیم بگیرند. گفتگو میان افغان‌ها فرصت ها و گزینه ها برای این تعامل را فراهم میکند.»

آلمان و قطر امیدوار است که این رویداد منجر به ایجاد اعتماد میان ذینفعان، نمانیدگان طیف وسیعی از مردم و جامعه افغانستان شود و باعث صلح و ثبات در کشور و منطقه گردد.

در همین حال زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تویتی از این اقدام کشورهای آلمان و قطر قدردانی کرده میگوید، «این گفتگو یک بخش مهم «چهارچوب چهارقسمتی» و یک اقدام مهم برای پیشرفت در عرصه صلح افغانستان است.»

آقای خلیلزاد می‌افزاید، «هم‌پذیری، تلاش برای اجماع و توافق بر سر حل اختلافات سیاسی بدون جبر؛ چیزی است که باید از تراژدی چهل سال پسین آموخت. به امید موفقیت اشتراک کنندگان این نشست.»

در همین حال، ارگ ریاست جمهوری، می گوید که حامی هر نوع نشست و گفتگو میان افغان ها و طالبان است و اما از آدرس حکومت هیچ کسی در نشست هفتۀ آینده شرکت نمی کند.

صدیق صدیفی، سخنگوی ریاست جمهوری، می گوید، «افراد و اشخاصی است که از آدرس و ظرفیت خود میروند و نمایندگی می کنند. ما از لیست اشتراک کنندگان آگاهی نداریم و اما طبعاً از حکومت افغانستان کسی نیست.»

تازه طالبان گفته اند که با حکومت افغانستان گفتگو نمی کنند، اما راه حل برای پایان جنگ کنونی مذاکرات رو در روی مقام های ارگ و امارات طالبان دانسته می شود.
مولوی قلم الدین، یک مقام پیشین طالبان، می گوید، «مذاکرات در دوبخش است میان سیاسیون افغان و میان حکومت افغان به زودی با سیاسیون ممکن است اما بدون توافق با حکومت افغانستان کمی مشکل به نظر می رسد.»

این در حالیست که طالبان از آغاز روند گفتگوهای روند صلح تا کنون گفتگوی مستقیم با حکومت را رد کرده است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …