آغاز گفت‌وگوها با تحریم کننده‌گان جرگه مشورتی صلح

(Last Updated On: آوریل 26, 2019)

یک هیئت کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح، مذاکرات را برای پیوستن تحریم کننده‌گان و سیاست‌گران به لویه جرگه مشورتی آغاز کرده است.

مسئولان در کمیسیون برگزاری جرگه مشورتی صلح می‌گویند که شماری از سیاسیون که جرگه را تحریم کرده بودند، دوباره حاضر شده‌اند که در این جرگه شرکت کنند تا یک اجماع سرتاسری از افغانستان و سیاست‌گران روی چگونگی مذاکرات صلح با طالبان شکل بی‌گیرد.

سریر احمد برمک، یک عضو این کمیسیون می‌گوید: “بعضی سیاسیون را که ما همراه شان صحبت کردیم، یک تفاهم ایجاد شده که شرکت می کنند، جبهه های که تحریم کردند سه چهار تن شان آمده شده اند تا شرکت کنند اما این مذاکرات ادامه خواهد داشت تا یک روز پیش از جرگه.”

در همین حال، برخی از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح می‌گویند که انتظار دارند تا در پایان این جرگه، پیشنهادات آنان هم از سوی حکومت و هم از سوی طالبان پذیرفته شود.

از سویی هم، اشتراک کننده گان این جرگه از ولایت‌های مختلف برای عضویت در این جرگه دسته دسته به پایتخت می‌آیند و تاکنون دست کم ۱۰۰۰ نماینده به کابل رسیده اند و روند انتقال اعضای دیگر لویه جرگه از ولایت‌ها به کابل نیز ادامه دارد.

جنت خان سمکنی، یک عضو لویه جرگه مشورتی صلح از ولایت پکتیا ابراز میدارد: “هر کس با خود برنامه و پیشنهادی را آورده است و انتظار داریم که در پایان این پیشنهادات از سوی مسئولان پذیرفته شود.”

با این حال، اعضای لویه جرگه مشورتی در کمیته‌های گونه گون برای سه روز روی چگونگی مذاکرات صلح با طالبان مشوره خواهند کرد و نتیجه آن‌را با حکومت شریک خواهند ساخت.

همچنان، با گشایش شورای ملی، برای نماینده‌گان تازه راه یافته به مجلس هم در لویه جرگه مشورتی صلح کرسی داده خواهد شد؛ جرگه ای که چهارچوب مذاکره با طالبان را ترسیم خواهد کرد؛ رییس جمهور غنی در مراسم افتتاح شورای ملی گفت: “برای پایان جنگ ما لویه جرگه مشورتی صلح را برگزار می کنیم.”

این در حالی‌ست که لویه جرگه مشورتی صلح برای برخی ها زمینه ساز مذاکرات بین الافغانی با طالبان و برای برخی دیگر، هزینه اضافی و نشست بی هدف و بی نتیجه تعبییر شده است.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Avatar

Check Also

سرمایه‌گذاران از کمبود زمین در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل شاکی اند

(Last Updated On: آگوست 23, 2019) بیش از۲۰۰ کارخانه تولیدی در پارک‌های صنعتی پلچرخی کابل، …