آغاز کار پروژه تاپی در ولایت هرات افتتاح شد

(Last Updated On: فوریه 23, 2018)

پروژه تاپی پس از سال ها انتظار امروز جمعه (۴ حوت) در ولایت هرات و با حضور رییس جمهور اشرف غنی، رییس جمهور ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امور خارجی هند افتتاح شد.

این پروژه، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به هند و پاکستان انتقال می دهد.

رییس جمهور غنی میگوید که افغانستان با هیچ کشوری دشمنی ندارد و امیدوار است تا این پروژه فصل تازه ای از روابط با کشور های منطقه را به بار آورد.

آقای غنی گفت: “ما افغان ها رنج کشیده ایم؛ اما هیچ افغان اسیر گذشته نیست و ما آینده نگر هستیم. ما با هیچ کشور دشمنی نداریم. تنها منافع ملی خود را حفظ میکنیم. هدف ما این است که محور همکاری منطقوی باشیم.”

به گفته رییس جمهور این پروژه در کنار عاید صد ها میلیون دالر، باعث افزایش کار و آوردن سهولت به سه کشور می شود.

او تصریح نمود: “تاثیر پروژه تاپی بر زنده گی ما چیست؟ بسیار ساده است؛ دسترخوان مردم ما را تغییر میدهد. هدف ما این است که مردم مرفع باشند. این پروگرام برق، گاز، کار و زنده گی را می آورد.”

با این حال رییس جمهور ترکمنستان اظهار داشت که با استفاده از این پروژه روابط همسایگی کشور های منطقه نیز بهترخواهد شد.

قربانقلی بیردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان بیان کرد: “با استفاده از این پروژه می خواهیم روابط سیاسی و اقتصادی منطقه و همسایگی را گسترش دهیم. من شخصاً متعهد هستم تا این روابط را تقویه کنم.”

در عین حال، وزیر دولت در امور خارجه هند، پروژه تاپی را بسیار مهم خواند و تاکید کرد که کشور های عضو باید به تروریستان اجازه ندهند که در خاک شان پناهگاه داشته باشند.

ام جی اکبر، وزیر دولت در امور خارجه هند ابراز نمود: “تاپی می تواند خط تعریف کننده اتصال اقتصادی قرن 21 باشد. افغانستان قلب آسیا است. برخی قوت های منفی می خواهند این قلب را صدمه بزند. اما مقاومت افغان ها قابل تقدیر است. ما در عصری زندگی می کنیم که کشور ها نمی توانند بالای دیگران تجاوز کنند و حاکمیت کنند. کشورهای عضو نباید بگذارند تا تروریستان در خاک شان پناه گاه داشته باشند، باید مسوولیت شان را در این مورد ادا کنند.”

از سویی هم نخست وزیر پاکستان تاکید دارد که افغانستان به این کشور به مانند سایر ها همسایه بسیار مهم است.

About Ariana News

Avatar

Check Also

پاکستان وضع هر گونه محدودیت بالای کالاهای صادراتی افغانستان را رد می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)پاکستان میگوید که آن کشور هیچ گونه محدودیت تازه ای …