آغاز دور تازه‌ی سفر خلیلزاد برای جلب حمایت بین‌المللی از صلح افغانستان 

(Last Updated On: آوریل 23, 2019)

زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای صلح افغانستان، دور تازه سفرش را به منظور تسهیل روند گفتگوهای صلح و نیز جلب حمایت بین‌المللی از این روند، آغاز کرده است.

وزارت امور خارجه امریکا با نشر خبرنامه گفته است که آقای خلیلزاد در این دور سفرش از تاریخ ۲۱ آپریل تا ۱۱هم ماه آینده سال روان میلادی از افغانستان، هند، روسیه، انگلیستان، قطر و پاکستان دیدار خواهد کرد.

در خبرنامه این وزارت آمده است: ” آقای خلیلزاد در کابل با حکومت افغانستان و دیگر افغان ها مشورت خواهد کرد تا همه طرف ها را به گفتگو و مذاکرات بین الافغانی برای دستیابی به یک راه حل نهایی ترغیب کند.”

وزارت خارجه امریکا افزده است که آقای خلیلزاد در جریان سفرش به لندن، مسکو، اسلام آباد و دهلی نو برای ایجاد حمایت بین المللی از روند صلح افغانستان کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که دستیابی به هر توافق صلح پایدار خواهد ماند.

خبرنامه افزوده است: ” آقای خلیلزاد در دوحه به مذاکرات با طالبان برای رسیدن به یک اجماع در مورد مسایل امنیت ملی ادامه خواهد داد و از آنان خواسته است که به یک گفتگوی بین الافغانی همه شمول شرکت کنند.”

در همین حال فرستاده‌ی ویژه امریکا در تویت کوتاهی گفته است که هیچ مانعی در راه صلح افغانستان، سبب کندی این روند نخواهد شد.

آقای خلیلزاد افزوده است: “در این سفر من روی ایجاد حمایت بین المللی از روند صلح افغانستان کار خواهم کرد تا منجر به گفتگو و مذاکرات بین الافغانی شود.”

از سویی هم، حکومت افغانستان هم باور دارد که گام‌ها برای ختم جنگ برداشته شده وتلاش‌ها برای برقراری یک آتش بس دراز مدت نیز جریان دارد.

 عمر داوود زی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح میگوید: “صلح تنها امضای معاهده نیست، برنامه های برای پایداری واستحکام صلح وجود دارد. اما گفتگوهای صلح شروع شده، یعنی گامهای ختم جنگ وبرقراری آتش بس درازمدت امسال برداشته خواهد شد.”

آقای خلیلزاد در حالی سفر تازه اش را آغاز کرده است که نشست بین الافغانی که قرار بود به تاریخ ۱۹ تا ۲۱ ماه جاری میلادی در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود، به دلیل اختلافات بر سر فهرست اشتراک کنندگان، لغو شد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور روز گذشته در نشست شورای وزیران عامل اصلی برهم خوردن این نشست را «سوء مدیریت» عنوان کرد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

انتخابات ریاست جمهوری؛ آغاز روند اصلاح و ابطال فهرست رأی‌دهنده‌گان

(Last Updated On: جولای 19, 2019) کمیسیون مستقل انتخابات، از تلاش‌ها برای اصلاح و باطل‌سازی …