خبرهای تازه

آتش سوزی در مارکیت ځدران دکاندران را ۷ میلیون دالر خسارمند ساخته است

(Last Updated On: آگوست 5, 2016)

2

آتش سوزی د مرکز تجارتی اباسین زدران کابل زیان های سنگینی را برای دکانداران به بار آورده است.

اتاق های تجارت و صنایع می گوید در این آتش سوزی , بیشتراز هفت میلیون دالربرای دکانداران این مارکیت زیان وارد شده است. در همین حال دکانداران دولت را به کم کاری در کار آتش نشانی متهم می کنند و می گویند دولت باید در جبران خساره با آنان همکاری کند.

یک روز پس از آتش سوزی دریکی از بزرگترین مارکیت های پایتخت .

ساختمانی که روز پنجشنبه درمیان شعله های آتش سوخت هنوز هم در محاصره نیروهای امنیتی قرار دارد و به هیچ کس حتا برای دکانداران نیز اجازه نزدیک شدن به مارکیت داده نمی شود ظاهرا گفته می شود بیش از ۱۲۰۰ دکان دراین مارکیت همه حریق شده اند .

صیام پسرلی سخنگوی اتاق های تجارت و صنایع میگوید ” بیشتر از هفت میلیون دالر برای تجار و سرمایه گذار خساره وارد شد از ساعت ۹ شب تمام مارکیت سوخت و ساختمان هم آسیب دید.”

دکانداران مارکیت اباسین زدران می گویند آتش سوزی خسارات هنگفتی به آنان وارد کرده است .

مصیب دکاندار میگوید ” در تهکوی بودیم بوت فروشی داشتیم شاید من سرمایه کم دارم اما دیگران میلیون ها دار سرمایه شان از بین رفت.”

شفیع دکاندار گفت ” ۵۰ یا ۶۰ هزار دالر سرمایه داشتیم دکان های هستند که یک لک دالر سرمایه دارند همه آتش گرفته “.

این مرد که بساط کار و تجارت خود را از دوبی جمع کرده به کشور سرمایه گذاری نموده است این آتش سوزی حدود پنج لک دالر برایش خساره وارد کرده است.

عبدالوهاب دکاندار گفت ” خودم فعلا پنج لک دالر امریکایی ضرر کردیم یک شرکت دارم ۲۳ دکان، من چهارم حصه همین منزل هستم فکر می کنم هر منزل ۲۰ لک دالر سرمایه داشتند ضرب بزنید به ۱۲ منزل این خساره اش است.”

این نخستین بار نیست که آتش سوزی در مرکزهای تجارتی زیان های بی شمار را به سرمایه گذاران و صاحبان شرکت ها وارد می کند آگاهان نبود ساختمان های معیاری, درنظر نگرفتن تدابیر پشگیرانه ایمنی و پایان بودن ظرفیت نیروی آتش نشانی را از عوامل عمده ای آتش سوزی ها می دانند.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

باشگاه آسمایی قهرمان مسابقات «مس رستلینگ» زنان کابل شد

(Last Updated On: اکتبر 22, 2019) باشگاه آسمایی قهرمان دومین دور مسابقات «مس رستلینگ» یا …