Satellite Express
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

بزرگترین جشنواره موسیقی شبکه جهانی رادیو تلویزیون آریانا درشهر دبی برگزار شد

Thu Feb 02, 12:21 pm

ششمین جشنواره ی موسیقی که از سوی شبکه جهانی را دیو تلویزیون آریانا در دبی برگزار شد شمار زیادی از هنرمندان موسیقی افغانستان شرکت کرده بودند. همچنان افزون بر هنرمندان شماری از اعضای شورای ملی، و مسوولان دولتی به شمول دو معین وزارت اطلاعات  نیز در این برنامه شرکت کرده بودند. یازده تن از هنرمندانی که آهنگ های شان بر اساس نظر هیات داور در بخش های مختلف نامزد گردیده بود بر اساس رای مردم به حیث بهترین ها برگزیده شد. یکی از ویژه گی های این برنامه نمایش فلم در مورد موسیقی افغانستان بود. پس از آن فلم کوتاهی از زنده گی و کارنامه های استاد سرآهنگ به نمایش گذاشته شد و لقب سرتاج موسیقی افغانستان به وی تعلق گرفت. همچنان ویدیو هایی از کار کرد های  ببرک ویسا موزیک دایرکتر افغان مقیم آلمان و فعالیت های استاد سلیم سرمست نیز به نمایش گذاشته شد.

فرهاد دریا بهترین هنرمند سال از مردان و مژده جمال زاده بهترین هنرمند سال از زنان برگزیده شدند.

لقب بهترین بانوی جوانه های موسیقی را فرزانه ناز و بهترین مرد جوانه های موسیقی را میرویس نجرابی بخود اختصاص دادند.

جایزه ی بهترین آهنگ سال به یک آهنگ شفیق مرید تعلق گرفت.

همچنان ذبیح استالفی بهترین محلی خوان و نذیرخارا وغزال به حیث بهترین غزل خوان انتخاب شدند و بهترین آهنگ تصویری از آهنگ های فواد رامز شناخته شد.

بهترین شعرآهنگ، شعر یکی از آهنگ های فیاض حمید که از مرحوم قهار عاصی می باشد، برگزیده شد.

یک سروده ی لطیف ننگرهاری به حیث بهترین آهنگ میهنی شناخته شد.

جایزه خوبترین آهنگ دوگانه به حفیظ علی و دیویانی علی اهدا شد.

طاهر شباب و صدیق شباب برای کارکردهای خوب شان جایزه ی ویژه بدست آوردند.

الفتآهنگ، صفدر توکلی، خانم هنگامه و نجیم نوابی لقب ستارهای هنر را گرفتند و برای استاد گل زمان بنابر دست آورد های هنری اش جایزه اهدا شد.

انجنیر احسان الله بیات رییس بیناد بیات در پیامش که توسط عزیز الله ارال سرپرست شبکه جهانی رادیو تلویزیون آریانا خوانده شد هدف این جشنواره را ارزش دادن به هنر موسیقی به حیث سرمایه های معنوی و تقدیر کردن از هنرمندان عنوان کرده است.

وی افغانستان را کشور غنی از لحاظ داشته های فرهنگی خواند.

عزیزالله ارال سرپرست شبکه جهانی رادیو تلویزیون آریانا میگوید:

طبق وعده در پنجمین جشنواره ی موسیقی حال نشرات محلی رادیو تلویزیون آریانا در ولایت بلخ آغاز شده در آینده نزدیک در كندهار، ننگرهار و هرات نیز آغاز می شود.

به گفته ی او نشرات ترکمنی آریانا اف ام در مناطق ترکمن نشین کار کرد دیگر این شبکه می باشد.

او افزود که:

رادیو- تلویزیون آریانا در راستای تقویه ی هنر موسیقی پیشقدم است.

دین محمد مبارز راشدی و غلام نبی فراهی معینان وزارت اطلاعات و فرهنگ در این جشنواره جایزه ای را  از سوی این وزارت به پاس خدمات خوب انجنیر احسان الله بیات رییس بنیاد بیات در راستای رشد فعالیت های فرهنگی اش به وی اهدا کردند.

همچنان رییس بنیاد بیات جایزه ای را  بخاطر حمایت وزارت اطلاعات و فرهنگ از آزادی بیان به آنها تفویض کرد.

خانم شهناز عضو مجلس سنا برگزاری چنین برنامه ها را در میان تلویزیون های کشور کم نظیر می داند.

پیش از این  نیز شبکه جهانی رادیو تلویزیون آریانا برنامه های مشابهی را برای قدردانی و تشویق هنرمندان افغان ، در کشورهای امریکا ،آلمان و هالند راه اندازی کرده بود.

تلویزیون آریانا برای رشد هنر موسیقی ، بزرگداشت از کارکرد های هنری هنرمندان موسیقی کشور تلاش های زیادی را انجام داده است ، که از جمله از دعوت هنرمندان از خارج به افغانستان ، برگزاری کنسرت ها درداخل کشور، تهیه برنامه های متنوع درعرصه موسیقی وپرداختن به موسیقی اصیل کلاسیک و مدرن افغانستان میتوان یاد کرد.

اینبار تلویزیون آریانا افتخار برگزاری یکی دیگر از جنشواره های بزرگ موسیقی افغانستان را در شهر دبی با حضور شمار زیادی از هنرمندان افغان از سراسر جهان دارد.

هدف از راه اندازی این جشنواره، تشویق هنرمندان و ارزش دادن به هنر موسیقی افغامستان می باشد.

 • 1 Star2 Stars (+5 rating, 3 votes)
  Loading ... Loading ...
 • 8938 views
 • Email Email
 • Print