خبرهای تازه

والی بدخشان: نا امنی باعث کشت بیشترخشخاش در بدخشان شده است

(Last Updated On: مارس 17, 2017)

4احمد فیصل بیگزاد والی بدخشان کشت خشخاش را در مناطق زیر کنترول مخالفین مسلح تائید کرده میگوید ناامنی در این ولایت  زمینه را برای کشت خشخاش  بیشتر مساعد کرده است.

افغانستان با پیشنه صدر نشینی در جمع کشور های تولید کننده مواد مخدر با وجود داشتن این مقام تا کنون افغانستان قادر به محو کشت و قاچاق مواد مخدر از جغرافیایی خودش نشده است  هنوز  ولسوالی  هایی در برخی از مناطق دور افتاده  کشور وجود دارند که تمام کشت کشاورزانش را خشخاش تشکیل می دهد .   

رفتن به کارخانه های تولید مواد مخدر و رویاروی  با مافیای این پدیده غیرممکن است، تنها موردی که مردم در ولسوالی خاش بدخشان می گویند درامد بهتر از کشت  خشخاش دارند.  در کنارآن  خویشتنداری  پولیس ، زمینه کشت را برای این مردم ساده تر کرده است.  

محمد علم باشنده ولسوالی خاش بدخشان میگوید “یک ۵ سیر زمین تخم ریز داریم تریاک می کاریم در این زمین و چرس می کاریم.”

 خاکیرا باشنده ولسوالی خاش بدخشان گفت ” یک بنده خدا میاد و میخرد،دولت اگر خود داری کند اگرنکند یک خط دو خط از زمین های ما را می زند عسکر خودگی است زیاد چیزی نمی گویند.”

امین الدین باشنده ولسوالی خاش بدخشان گفت  ” شش سیر۵ سیر کشت داریم ۲۵ هزار ۳۰هزار عاید می کند از گندم کرده سه برابر بلند می شود.”

بدخشان از جمع ولایت هایی است که  مواد مخدردراینجا بیشتر کشت و قاچاق میشود والی بدخشان ناامنی را علت اصلی این چالش می گوید.

احمد فیصل بیکزاد والی بدخشان میگوید ” شرایطی که در بدخشان حاکم است شرایط نا امنی است با استفاد ه از نا امنی در گوشه و کنار نقاطی که در تصرف دشمن است بعضی از مردم ها استفاده می کنند دست به کشت کوکنار زده اند و می زند،کشت کوکنار در بدخشان و سایر ولایت ها پیشینه دارد کاری نیست که امسال شده باشد سال گذشته و یا هم چند سال پیش.”

پولیس خاش کشت  کوکنار را در این ولسوالی تایید کرده می گوید مقدار زرع مواد مخدر این ولسوالی زیاد نیست.

محمد نعیم همت سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی خاش بدخشان گفت ” مردم غریب کار است گندم و بعضی مواد   دیگری را هم کشت می کنند تریاک و چرس این گپ ها کم است به حدی که به مقام ها می رسد نیست.”

پیش از این پولیس مبارزه با مواد مخدر این ولایت گزارش داده بود که ولسوالی های ارگو ، درایم ،کشم ، تشکان و خاش ازکوکنار پاکسازی شده است، درمناطق تحت تسلط طالبان مانند یمگان، جرم، وردوج دولت تا حال کدام اجراتی نداشته است.

گزارشگر: علی اصغری

 

About Ariana News

Check Also

حادثه ترافیکی در ولایت کابل، جان بیست تن را گرفت

(Last Updated On: اکتبر 19, 2018) در یک رویداد ترافیکی در ولسوالي قرباغ ولایت کابل …