خبرهای تازه

مینه پال: حکومت بزودی کمیشنر جدید کمیسیون انتخابات را بر می گزیند

(Last Updated On: ژانویه 12, 2018)

کمیته گزینش پس از پانزده روز بررسی درخواستی های 57 نامزد برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، سه تن را به رییس جمهور معرفی کرد تا یکی از این سه تن به عنوان کمیشنر تازه کمیسیون مستقل انتخابات از سوی رییس جمهور گزینش شوند.

ریاست جمهوری می گوید رهبران حکومت وحدت ملی به زودی از فهرست سه نفری کمیته گزینش یک تن را به عنوان کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات معرفی خواهند کرد.

دوا خان مینه پال، معاون سخنگوی رییس جمهور تاکید می ورزد که رییس جمهور با هر سه نامزد گفتگو می کند و پس از آن تصمیم خواهد گرفت.

آقای مینه پال گفت: “رهبری حکومت وحدت ملی از میان این سه تن یکی را به عنوان رییس کمیسیون انتخابات اعلام می کند.”

حفیظ الله هاشمی رییس دبیرخانه فعلی مجلس سنا، اول الرحمن رودوال رییس پیشین دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل، عبدالقادر زازی وطن دوست دبیر مجلس نمایندگان سه نامزد عضویت کمیسیون مستقل انتخابات اند.

در این میان، نهاد های ناظر انتخاباتی از حکومت می خواهند که باید یک فرد توانمند و مدیر کارکشته انتخاباتی را به کمیسیون مستقل انتخابات بگمارند.

یوسف رشید، رییس دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان به آریانانیوز گفت: “هم از لحاظ موضوعات انتخاباتی و هم از لحاظ شایستگی مدیریتی و رهبری باید شخص کارفهم و کارآزموده برای مدیریت شکسته کمیسیون انتخابات باشد.”

بربنیاد قانون رییس جمهور از فهرست کمیته گزینش پیشین باید یک عضو کمبود کمیسیون مستقل انتخابات را معرفی می کرد اما عکس قانون، کمیته گزینش دوباره شکل گرفت و فهرست تازه ی را ترتیب داد آنچه که فهرست سلیقه یی رییس جمهور پنداشته می شود.

صیفوره ایلخانی، عضو مجلس نمایندگان در مورد اظهار داشت: “وقتی افرادی به یک جناح مشخص، به یک سمت مشخص، به یک فکر و نظر مشخص هستند و در رهبری کمیسیون انتخابات گزینش می شوند، پس این انتخابات انتخابات افغان شمول نخواهد بود.”

بیش از دو ماه می شود که کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل کمبود یک عضو، فاقد رییس بوده و کار های آن از سوی سرپرست اداره می شود هرچند که بربنیاد قانون، باید در درازای یک هفته کمیشنر تازه برای کمیسیون معرفی می شد.

گزارشگر: باعث حیات

About Ariana News

Check Also

انتخابات در ولایت لوگر زیر سایه تهدیدهای امنیتی برگزار شد

(Last Updated On: اکتبر 21, 2018) گروه طالبان در ولایت لوگر تلاش کردند تا مرکزهای …