سفیر افغانستان در پاکستان گفتگوی لندن را مثبت می خواند

(Last Updated On: مارس 18, 2017)

حضرت-عمر-زاخیلوال

عمر زاخیلوال سفیر کبیر افغانستان در پاکستان که در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و بریتانیا  در لندن حضور داشت، می گوید که این گفتگوها امیدوار کننده بود.

حنیف اتمر مشاورشورای امنیت ملی، سرتاج عزیزهمتای پاکستانی اش و مشاور شورای امنیت ملی بریتانیا اواخر هفته در لندن، دیدار کرده اند.

هرچند، این نشست به دور از دید رسانه ها در لندن برگزار شده اما آنچه که تاکنون در پیوند با این دیدار روشن است، این است مهم ترین نگرانی های دو طرف در این نشست به بحث گرفته شده است.

وزارت خارجه پاکستان در پیوند با این نشست می گوید که حنیف اتمر و سرتاج عزیز تفاهم کردند، گام های اعتمادسازانه را بردارند و به نگرانی های هم دیگر توجه کنند.

نفیس ذکریا  سخنگوی وزارت خارجه پاکستان میگوید: “در این نشست در باره موضوعاتی همچون استفاده از خاک افغانستان برضد پاکستان، پناه گاه های امن هراس افگنان در خاک افغانستان و تمویل آنان در راستای ناامن ساختن پاکستان به بحث گرفته شده است.”

وزارت خارجه پاکستان می گوید، در این نشست طرف ها توافق کردند تا برای رسیدگی به نگرانی های هم دیگر، یک راهکار مشترک بسازند.

همزمان با این، عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان که در این نشست حضور داشته است، در گفتگو با رسانه ها می گوید که این نشست مثبت بود و سازنده!

عمرزاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان گفت: “پیروزی این نشست از سوی مردمان دو کشور قضاوت خواهد شد که دو همسایه چگونه آرزوی همزیستی مسالمت آمیز مردم شان را پاسخ می دهند و به این آرزوها لبیک می گویند، ما مطمین هستیم اگر راهکار توافق شده میان افغانستان و پاکستان در این نشست عملی شود، گام های عملی در راستای اعتمادسازی میان دو طرف برداشته می شود و همکاری ها میان دو دولت افزایش خواهد یافت.”

گفتگوهای دیپلماتیک در لندن یا جای دیگر برای کاهش تنش ها میان کابل- اسلام آباد در حالی ادامه دارد، نظربه گزارش رسانه های پاکستای روزجمعه در یک درگیری در مرز پاکستان با افغانستان درمنطقه خیبر دو سرباز پاکستانی کشته شدند، حملۀ که مقام های پاکستانی متهم می کنند مهاجمان از خاک افغانستان آمده اند، درعین زمان  یک پایگاه ارتش ملی در خوست آماج یک حملۀ انتحاری قرار گرفت که پیامد آن  یک کشته و بیش از ده زخمی بود.

 گزارشگر: قیام نوری

About Ariana News

Check Also

برگزاری انتخابات مجلس نماینده گان افغانستان

(Last Updated On: اکتبر 20, 2018)صبح امروز مردم گروه گروه به پای صندوق های رأی …