خبرهای تازه

سفیر روسیه در ترکیه ترور شد

(Last Updated On: December 20, 2016 11:07 am)

envoyآندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه که در جریان مراسم افتتاح یک نمایشگاه عکاسی در انقره به ضرب گلوله زخمی شده بود بر اثر شدت زخم هایش جان داد.

این دیپلومات بلند پایه روسی هنگام سخنرانی در این نمایشگاه هدف حمله یک مرد مسلح قرار گرفت.

در این تیراندازی چندین فرد دیگر نیز زخمی شده اند. تصاویر پخش شده نشان می دهد که مهاجم با نعره “الله اکبر” به تیراندازی آغاز می کند و سپس به ترکی فریاد می کشد: “حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید”.  

اندکی پس از این رویداد ماریا زخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو به خبرنگاران گفت که سفیر روسیه در ترکیه بر اثر زخم های شدید که برداشته بود، جان داد. زخارووا علاوه نمود، روسیه مبارزه اش را بر ضد تروریزم ادامه می دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه دولت ترکیه به این کشور اطمینان خاطر داده که تحقیقات کاملی درباره این سوء قصد انجام خواهد داد. ملیح گوکجک شهردار آنکارا هم این اقدام را تلاش برای تخریب روابط روسیه و ترکیه خوانده است.

از سوی دیگر جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که واشنگتن این رویداد را به شدت تقبیح می کند.

افغانستان نیز این رویداد را با شدید ترین الفاظ تقبیح نموده است. در خبرنامه ای که از سوی عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان به نشر رسیده ضمن تقبیح این عمل و اظهار تاسف عمیق به دولت و مردم روسیه گفته شده “از آنجاييكه تروریزم حرمت انسانی را نقض، صلح و امنیت منطقوی و بین المللی را در معرض خطر و امنیت کشور ها را با تهدید جدى مواجه كرده، لازم است تا كشور ها در پابندی با میثاق ها و معاهدات بین المللی با همه امکانات در برابر تروريزم با تمام اشكال و ظواهر آن به مبارزه مشترك بپردازند”.

تا هنوز جزئیات بیشتر در مورد هویت حمله کنند به نشر نرسیده است، اما گزارش ها حاکی از آن است که حمله کننده 22 ساله مولود مرت آلتین تاش نام داشت و گفته می شود در دانشکده پلیس کشور ترکیه تحصیل کرده بوده است.

آندری کارلوف که بود؟

بر اساس گزارش سایت سفارت روسیه در ترکیه، کارلوف، از ژوئیه ۲۰۱۳ سفیر این کشور در آنکارا بوده است.

آندری کارلوف ۶۲ سال داشت و در مسکو متولد شده بود.

او در سال ۱۹۷۶ میلادی در رشته روابط بین‌الملل از انستیتوی دولتی مسکو فارغ‌التحصیل شد و همزمان در همان سال کار خود را در امور دیپلماتیک شروع کرد.

کارلوف در وزارت خارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه کنونی صاحب مشاغل مختلفی بود و ماموریت‌هایی هم در خارج از روسیه داشت.

او دو دوره در سال‌های ۱۹۷۹-۱۹۸۴ . ۱۹۸۶-۱۹۹۱ سفیر اتحاد جماهیر شوروی در کره شمالی بود.

او طی سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۷ هم سفیر روسیه در کره جنوبی بود.

About Ariana News

Check Also

دو عضو خارجی گروه داعش در ننگرهار کشته شدند

(Last Updated On: September 20, 2017 2:39 pm)مسئولان محلی در شرق افغانستان از کشته شدن …