حجم داد و ستد میان افغانستان و ازبکستان تا ‘یک میلیارد دالر’ افزایش خواهد یافت

(Last Updated On: دسامبر 10, 2017)

تطبیق تفاهمنامه های که میان افغانستان و ازبکستان امضا شده است، حجم داد و ستد  میان دو کشور را از ۴۰۰ میلیون دالر به یک ملیارد دالر افزایش می دهد.

در سفر رییس جمهور به ازبکستان بیش از ۲۰ قرار داد اقتصادی و ۴۰ سند همکاری  به ارزش بیش از ۵۰۰  میلیون دالردر بخش های مختلف امضا شده است .

در این میان توافقنامه ترانزیتی افغانستان به حیث دهلیز ترانزیتی ازبکستان به آسیایی جنوبی و ازبکستان به حیث دهلیز ترانزیتی افغانستان به کشور های چین روسیه و قزاقستان دو تفاهم نامه است که در بخش ترانزیت و تجارت مهم دانسته می شود .

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت و صنایع  گفت:” با امضای این تفاهم نامه حجم مبادلات بازرگانی ما با ازبکستان که حال  ۴۰۰ میلیون افغانی است به یک میلیارد افزایش می یابد.”

در کنار این آغاز پرواز های مستقیم از کابل به تاشکند، اتصال خط آهن میان دو کشور، ساخت و ساز راه آهن مزار شریف _ هرات در چارچوب دهلیز ترانسپورتی افغانستان، پروژه  انتقال برق از طریق سرخان به  پلخمری با ظرفیت ۵۰۰ کیلووات، بازسازی سرک حلقوی کابل، ساخت سرک قیصارلامان، ساخت تونل سالنگ از مهمترین قرار داد های است که با کشور ازبکستان امضا شده است .

سهراب بهمن، سخنگوی وزارت اقتصاد بیان داشت: ” تطبیق این تفاهم نامه ها عامل اصلی در تغیررات اقتصادی افغانستان و  منطقه است و در رشد افتصاد کشور موثر است .”

تطبیق این تفاهم نامه سبب رشد سرمایه گذاری های داخلی و رهایی افغانستان از فشار های اقتصادی و ترانزیتی پاکستان می شود .

استاد مسعود، استاد دانشگاه گفت: ” این تفاهم نامه فشار های معین را از روی شانه های اقتصاد افغانستان کاسته به ویژه را ه تزانزیتی که ایجاد می شود فشار های معین پاکستان را می کاهد .”

افغانستان و ازبکستان دو همسایه است که تا اکنون از ظرفیت های اقتصادی همدیگر در بخش های مختلف از جمله تجارت و ترانزیت بی بهره بوده اند .

About Ariana News

Check Also

برگزاری انتخابات مجلس نماینده گان افغانستان

(Last Updated On: اکتبر 20, 2018)صبح امروز مردم گروه گروه به پای صندوق های رأی …