خبرهای تازه

اکبر هاشمی رفسنجانی به علت حمله قلبی درگذشت

(Last Updated On: January 09, 2017 10:07 am)

iran-ex-leaderاکبر هاشمی‌رفسنجانی، چهارمین رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت این کشور به روز یکشنبه (۱۹ جدی) در بیمارستان شهدا تهران در سن 82 سالگی درگذشت.

وی که به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، با وجود تلاش پزشکان نجات پیدا نکرد.

دولت سه روز عزای عمومی اعلام کرده و گفته روز سه شنبه که مراسم خاکسپاری او برگزار می شود، رخصتی عمومی خواهد بود.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز در پیامی با ابراز تاثر از درگذشت آقای رفسنجانی گفته است که “نام آقاى رفسنجانى در چهل سال گذشته در سطوح بلند سياست جمهورى اسلامى ايران مطرح و موصوف از سياستمداران خونسرد و اصلاح طلب ايران بودند”.

در ادامه، آقای عبدالله به نمایندگی از مردم و حکومت افغانستان، مراتب تسلیت عمیق خویشرا به مردم و دولت ایران ابراز نموده و از بارگاه خداوند برای مرحومی بهشت برین و برای بازماندگان و مردم ایران صبر جمیل استدعا نموده است.

هاشمی رفسنجانی از موسسان “جامعه روحانیت مبارز” در سال ۱۳۵۶ بود که بعد از پیروزی انقلاب، به موثرترین تشکل سیاسی روحانیون محافظه کار ایران تبدیل شد و تا هنگام مرگ در آن عضویت داشت.

رفسنجانی در آستانه پیروزی انقلاب از طرف آیت الله خمینی به عضویت در “شورای انقلاب” برگزیده شد و تا زمان انحلال این شورا در ۱۳۵۹، از موثرترین اعضای آن بود.

او در سال ۱۳۶۷، از سوی رهبر وقت به سمت “جانشین فرمانده کل قوا” منصوب شد که در این سمت، فرماندهان ارشد ارتش و سپاه، به طور مستقیم زیر نظر او فعالیت می‌کردند. یک ماه و نیم بعد از انتصاب خود به این سمت، رهبر وقت را به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت متقاعد کرد که به جنگ هشت ساله ایران و عراق منجر شد.

رفسنجانی در انتخابات ۱۳۶۸ به سمت ریاست جمهوری رسید و بعد از آن از سوی رهبر وقت به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. وی، با وجود تمام اختلافاتی که در سال‌های بعد با آیت الله خامنه‌ای پیدا کرد، تا زمان در گذشت خود ریاست این مجمع را بر عهده داشت. در دوران ریاست جمهوری او بازسازی اقتصاد ایران پس از جنگ با عراق را به عنوان اولویت اصلی دولت خود اعلام کرد. آقای رفسنجانی، در سال ۱۳۷۲ برای دومین بار به مقام ریاست جمهوری رسید.

About Ariana News

Check Also

دو عضو خارجی گروه داعش در ننگرهار کشته شدند

(Last Updated On: September 20, 2017 2:39 pm)مسئولان محلی در شرق افغانستان از کشته شدن …